Az elmúlt évek mindenki számára jól ismert következményei a cégek működését is hátrányosan befolyásolták, így a most induló és még aktuális európai uniós és a haza pályázatokat még fokozottabb várakozás követi. A különböző felhívások ágazattól, mérettől, tevékenységi területtől függetlenül nem csak kihagyhatatlan lehetőségeket, hanem egyenesen nélkülözhetetlen forrást kínálnak.
Az új uniós fejlesztési ciklus 2021-ben hatalmas várakozással indult, és a szakértők szinte kiapadhatatlan forrásbőséget vizionáltak, de a körülmények miatt sok vállalkozás élete nem a vártak szerint alakult. Az új év új reményeket és új pályázatokat hoz nem csak a KKV-s szereplők, hanem a pályázatok világát jól ismerő és abban otthonosan mozgó pályázatíró cégek számára is. Ha vállalkozása számára keres forrást, akkor érdemes a pályázati oldalakat rendszeresen böngészni.
Pályázati felhívások és vissza nem térítendő támogatások KKV-k számára
Pályázatok 2023 – A teljesség igénye nélkül összegyűjtöttük a 2021-2027 ciklus új és népszerű pályázatait, amelyek a következőek:
- Versenyképességet növelő pályázati felhívások: technológia korszerűsítésre, és hatékonyságnövelő beruházások finanszírozására
- Megújuló energiaforrást hasznosító technológiák alkalmazása
- Infrastrukturális beruházások
- Képzési és tanácsadási szolgáltatások
- Felhívások mikro, kis, és középvállalkozások számára- tevékenységi terület szerint (pl. műanyagipar, fémipar, fa és bútoripar)
A felhívások egy része vissza nem térítendő beruházás, más része vagy visszatérítendő támogatás, vagy az adott feltételek mentén vissza nem térítendő támogatás. A vissza nem térítendő támogatásokra érdemes mielőbb lecsapni, mivel csak a keret kimerüléséig lehet pályázni, és bizonytalan, hogy a későbbiekben esetleg újra nyitják-e.
Mit nyer a vállalkozás a pályázással?
Tény, hogy a pályázás időigényes tevékenység, és a sikerhez szakmai tapasztalat és gyakran kitartó próbálkozás szükséges a pályázási rutin elsajátításához. Azonban mielőtt bárki elutasítaná a lehetőséget érdemes a pályázás nyújtotta előnyök, valamint a veszteségek oldaláról alaposan megvizsgálni. A cégek a fejlesztési költségeik egy részét a különböző pályázati alapokból nyerik, de ez ugyanúgy igaz a közhasznú szervezetekre, a civil szervezetekre és az alapítványokra egyaránt.
Mit veszít a vállalkozás, ha nem pályázik?
Ha nem pályázik, azzal nem csak azt kockáztatja, hogy versenyhátrányba kerül, vagy ügyfeleket veszít, de elmulaszt olyan lehetőségeket, amellyel magasabb bevételt és professzionálisabb tapasztalatot érne el.
Miért bízzák a prosperáló cégek profira?
Sokakban merülhet fel a kérdés, hogy egy cég, ha minden fillért meg akar fogni, megfelelő létszámmal dolgozik, miért nem bíz meg a pályázat menedzselésével egy belső dolgozót, aki jártas a cég működésében és életében. Az egyik legfontosabb ok, hogy időt és pénzt spórol meg a cég, ha egy, a pályázatok világában eligazodó szakemberre bízza a pályázással kapcsolatos teendőket. Manapság eleve sok cég szenved humánerőforrás hiányában és bár sokan azt gondolják egy valószínűsíthetően nyerő pályázat elkészítése, benyújtása, és menedzselése nem egy olyan munkafolyamat, amelyet bárki ripsz-ropsz összecsap – a saját feladatai mellett.
Pályázatírás vállalkozásoknak
Amennyiben nem rendelkezik olyan belső munkaerővel, aki jártas a pályázatok világában illetve jól ismeri a pályázati rendszer buktatóit, érdemes egy pályázatíró segítségét kérni. Mivel a különböző pályázatok eltérő szakmai tapasztalatot is igényelnek, ezért a legtöbb cég bizonyos témák mentén szakosodik, például pályázatírás fiatal vállalkozásoknak, mezőgazdasági pályázatírás vagy pályázatírás vállalkozásoknak, magánszemélyeknek felhívásokra. Egy profi pályázatíró által elkészített szakmai dokumentáció, és pályázat jelentősen megnöveli a nyerési esélyeket, hogy támogatásra érdemesnek ítéljék meg az adott projektet.